Хемуњо

Координати: 40°35′N 4°47′W / 40.583° СГШ; 4.783° ЗГД / 40.583; -4.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хемуњо
Парохиска црква Света Марија Магдалена во Хемуњо
Парохиска црква Света Марија Магдалена во Хемуњо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаХемуњо
Површина
 • Вкупна17 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно155[1]
 • Густина11,3/км2 (290/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Хемуњо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°35′N 4°47′W / 40.583° СГШ; 4.783° ЗГД / 40.583; -4.783