Сан Лоренсо де Тормес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Лоренсо де Тормес
San Lorenzo de Tormes
општина
Поглед на Сан Лоренсо де Тормес
Знаме на Сан Лоренсо де ТормесАмблем на Сан Лоренсо де Тормес
Амблем
Земја Шпанија
Автон. заедница Кастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Лоренсо де Тормес
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2018)[1]
 • Вкупно37
 • Густина2,6/км2 (6,8/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоМатична страница Уредете го ова на Википодатоците

Сан Лоренсо де Тормес (шпански: San Lorenzo de Tormes) — општина во покраината Авила, Кастиља и Леон, Шпанија. Во 2018 г. населението броело 37 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018. Национален статистички институт.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]