Прејди на содржината

Муњосанчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Муњосанчо
Поглед кон црквата во Муњосанчо
Поглед кон црквата во Муњосанчо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМуњосанчо
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно96[1]
 • Густина6,9/км2 (180/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Муњосанчо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт