Прејди на содржината

Ривиља де Барахас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ривиља де Барахас
Влезот на Ривиља де Барахас со црквата во позадина
Влезот на Ривиља де Барахас со црквата во позадина

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаРивиља де Барахас
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно65[1]
 • Густина3,5/км2 (90/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ривиља де Барахас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт