Креспос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Креспос
Поглед кон остатоците од црквата
Поглед кон остатоците од црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКреспос
Површина
 • Вкупна31 км2 (12 ми2)
Надм. вис.&10000000000000912000000912 м
Население (2018)
 • Вкупно496[1]
 • Густина19,7/км2 (510/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Креспос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт