Тортолес де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тортолес де ла Сиера
Поглед кон Тортолес де ла Сиера
Поглед кон Тортолес де ла Сиера

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаТортолес де ла Сиера
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно60[1]
 • Густина5,0/км2 (100/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Тортолес де ла Сиера — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт