Сантјаго дел Тормес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сантјаго дел Тормес
Сантјаго дел Тормес
Сантјаго дел Тормес
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСантјаго дел Тормес
Површина
 • Вкупна68 км2 (26 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно202
 • Густина3,0/км2 (80/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сантјаго дел Тормес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.