Ла Колиља

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Колилја
Административна зграда во Ла Колилја
Административна зграда во Ла Колилја
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛа Колиља
Површина
 • Вкупна11 км2 (4 ми2)
Надм. вис.&100000000000000010000001 м
Население (2018)
 • Вкупно329[1]
 • Густина25,4/км2 (660/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ла Колиља — општина во покраината Авила, во автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°39′N 4°46′W / 40.650° СГШ; 4.767° ЗГД / 40.650; -4.767