Сан Мигел де Сересуела

Координати: 40°40′N 5°17′W / 40.667° СГШ; 5.283° ЗГД / 40.667; -5.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Мигел де Сересуела
San Miguel de Serrezuela
Поглед кон црквата во Сан Мигел де Сересуела
Поглед кон црквата во Сан Мигел де Сересуела

Амблем
ЗемјаШпанија
Автон. заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Мигел де Сересуела
Површина
 • Вкупна34 км2 (13 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно125[1]
 • Густина5,2/км2 (130/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Мигел де Сересуела шпански: San Miguel de Serrezuelaопштина во покраината Авила во автономната заедница Кастиља и Леон, Шпанија. Според пописот од 2013 г.[2], општината брои 134 жители и зафаќа површина од 34,75 км2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]


40°40′N 5°17′W / 40.667° СГШ; 5.283° ЗГД / 40.667; -5.283