Бласкомиљан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бласкомиљан
Црква во Бласкомиљан
Црква во Бласкомиљан

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБласкомиљан
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно193[1]
 • Густина6,5/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Бласкомиљан — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт