Сан Мартин де ла Вега дел Алберче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Мартин де ла Вега дел Алберче

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Мартин де ла Вега дел Алберче
Површина
 • Вкупна50 км2 (20 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно174[1]
 • Густина4,9/км2 (130/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Мартин де ла Вега дел Алберче — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт