Куевас дел Ваље

Координати: 40°18′N 5°00′W / 40.300° СГШ; 5.000° ЗГД / 40.300; -5.000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Куевас дел Ваље
Поглед кон црквата во Куевас дел Ваље
Поглед кон црквата во Куевас дел Ваље
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКуевас дел Ваље
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно580
 • Густина30,5/км2 (790/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Куевас дел Ваље — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


40°18′N 5°00′W / 40.300° СГШ; 5.000° ЗГД / 40.300; -5.000