Мингорија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мингорија
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМингорија
Површина
 • Вкупна30 км2 (10 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно395[1]
 • Густина15,5/км2 (400/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мингорија — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

View of Mingorría.

Gallery[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт