Појалес дел Ојо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Похалес дел Хојо
Панорамски поглед на Похалес дел Хојо
Панорамски поглед на Похалес дел Хојо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПохалес дел Хојо
Површина
 • Вкупна3 км2 (1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000750000000750 м
Население (2018)
 • Вкупно482[1]
 • Густина199,3/км2 (5,160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Похалес дел Хојо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт