Салобрал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Салобрал
Панорамски поглед на Салобрал
Панорамски поглед на Салобрал
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСалобрал
Површина
 • Вкупна7 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно116[1]
 • Густина17,1/км2 (440/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Салобрал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт