Лансаита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лансаита
Поглед кон Лансаита
Поглед кон Лансаита
Амблем на Лансаита
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЛансаита
Површина
 • Вкупна33 км2 (13 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно844[1]
 • Густина29,3/км2 (760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Лансаита — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт