Гаљегос де Алтамирос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаљегос де Алтамирос
Поглед кон црквата
Поглед кон црквата

Амблем
CountrySpain
Autonomous communityCastile and León
ProvinceÁvila
MunicipalityГаљегос де Алтамирос
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно63[1]
 • Густина4,3/км2 (110/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Гаљегос де Алтамирос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°42′N 4°53′W / 40.700° СГШ; 4.883° ЗГД / 40.700; -4.883