Ел Ојо де Пинарес

Координати: 40°30′N 4°25′W / 40.500° СГШ; 4.417° ЗГД / 40.500; -4.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Ојо де Пинарес
Панорамски поглед кон Ел Ојо де Пинарес
Панорамски поглед кон Ел Ојо де Пинарес
Знаме на Ел Ојо де Пинарес
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Ојо де Пинарес
Површина
 • Вкупна80 км2 (30 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно2,164[1]
 • Густина29,6/км2 (770/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Ојо де Пинарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°30′N 4°25′W / 40.500° СГШ; 4.417° ЗГД / 40.500; -4.417