Навалуенга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Навалуенга
Панорамски поглед на Навалуенга
Панорамски поглед на Навалуенга
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНавалуенга
Површина
 • Вкупна73 км2 (28 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно2.088
 • Густина28,6/км2 (740/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Навалуенга — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.