Поведа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поведа
Поглед кон црквата во Поведа
Поглед кон црквата во Поведа

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПоведа
Површина
 • Вкупна6 км2 (2 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно45[1]
 • Густина13,5/км2 (350/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Поведа — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт