Ел Боодон

Координати: 40°55′N 4°44′W / 40.917° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.917; -4.733
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Боодон
Црква Пресвета Богородица во Ел Боодон
Црква Пресвета Богородица во Ел Боодон

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Боодон
Површина
 • Вкупна22 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно126[1]
 • Густина7,6/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Боодон — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°55′N 4°44′W / 40.917° СГШ; 4.733° ЗГД / 40.917; -4.733