Наваревиска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наваревиска
Поглед кон Наваревиска
Поглед кон Наваревиска

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНаваревиска
Површина
 • Вкупна39 км2 (15 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно279[1]
 • Густина9,6/км2 (250/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Наваревиска — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт