Виљафлор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Виљафлор
Куќа во Виљафлор
Куќа во Виљафлор

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВиљафлор
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно117[1]
 • Густина8,2/км2 (210/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Виљафлор — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт