Медијана де Волтоја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Медиана де Волтоја
Поглед кон црквата во Медијана де Волтоја
Поглед кон црквата во Медијана де Волтоја

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМедиана де Волтоја
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно105[1]
 • Густина5,9/км2 (150/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Медијана де Волтоја — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт