Педро Бернардо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Педро Бернардо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаПедро Бернардо
Површина
 • Вкупна69 км2 (27 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно844[1]
 • Густина17,4/км2 (450/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Педро Бернардо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Tiétar River with the Sierra de Gredos mountain range at last.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт