Кебрерос

Координати: 40°27′N 4°28′W / 40.450° СГШ; 4.467° ЗГД / 40.450; -4.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Кебрерос
Панорамска слика на Кебрерос
Панорамска слика на Кебрерос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКебрерос
Површина
 • Вкупна55 км2 (21 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно3,056[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кебрерос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

40°27′N 4°28′W / 40.450° СГШ; 4.467° ЗГД / 40.450; -4.467