Ел Брако де Авила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Брако де Авила
Поглед кон тврдината во градот, која била изградена во 12 век
Поглед кон тврдината во градот, која била изградена во 12 век
Амблем на Ел Брако де Авила
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Брако де Авила
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно2,368[1]
 • Густина202,1/км2 (5,230/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Брако де Авила — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°21′N 5°31′W / 40.350° СГШ; 5.517° ЗГД / 40.350; -5.517