Сан Мартин дел Пимпољар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сан Мартин дел Пимпољар

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСан Мартин дел Пимпољар
Површина
 • Вкупна45 км2 (17 ми2)
Надм. вис.&100000000000013370000001.337 м
Население (2018)
 • Вкупно189[1]
 • Густина6,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Мартин дел Пимпољар — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт