Навалморал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Навалморал
Панорамски поглед на Навалморал
Панорамски поглед на Навалморал

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНавалморал
Површина
 • Вкупна43 км2 (17 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно471
 • Густина11,0/км2 (300/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Навалморал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.