Прејди на содржината

Авејнте

Координати: 40°47′N 4°50′W / 40.783° СГШ; 4.833° ЗГД / 40.783; -4.833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Авејнте
Парохиска црква на апостол Санто Томас
Парохиска црква на апостол Санто Томас

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАвејнте
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно86[1] population_density_km2 = 9,1
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Авејнте — општина во покраината Авила[2] на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 109 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт
  2. Предлошка:Cita web


40°47′N 4°50′W / 40.783° СГШ; 4.833° ЗГД / 40.783; -4.833