Ел Лосар дел Барко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Лосар дел Барко
Поглед кон река Тормос
Поглед кон река Тормос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Лосар дел Барко
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Надм. вис.&100000000000010120000001.012 м
Население (2018)
 • Вкупно110[1]
 • Густина6,2/км2 (160/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.ellosardelbarco.es/

Ел Лосар дел Барко — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°23′34″ N; 5°32′20″ W / 40.3927777878° СГШ; 5.53888889889° ЗГД / 40.3927777878; -5.53888889889