Прејди на содржината

Алдејасека

Координати: 41°03′N 4°49′W / 41.050° СГШ; 4.817° ЗГД / 41.050; -4.817
Од Википедија — слободната енциклопедија
Алдејасека
Алдејасека
Алдејасека
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАлдејасека
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно233[1]
 • Густина13,0/км2 (300/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алдејасека — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 218 жители.

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


41°03′N 4°49′W / 41.050° СГШ; 4.817° ЗГД / 41.050; -4.817