Навалперал де Пинарес

Од Википедија — слободната енциклопедија
Навалперал де Пинарес
Железничка станица во Навалперал де Пинарес
Железничка станица во Навалперал де Пинарес

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаНавалперал де Пинарес
Површина
 • Вкупна49 км2 (19 ми2)
Надм. вис.&100000000000012870000001.287 м
Население (2018)
 • Вкупно777[1]
 • Густина19,6/км2 (510/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.navalperal.com

Навалперал де Пинарес — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт