Уртумпасквал

Координати: 40°41′N 5°07′W / 40.683° СГШ; 5.117° ЗГД / 40.683; -5.117
Од Википедија — слободната енциклопедија
Уртумпасквал
Парохиската црква Успение на Пресвета Богородица, Уртумпасквал
Парохиската црква Успение на Пресвета Богородица, Уртумпасквал

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаУртумпасквал
Површина
 • Вкупна18 км2 (7 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно96
 • Густина5,3/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Уртумпасквал — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.


40°41′N 5°07′W / 40.683° СГШ; 5.117° ЗГД / 40.683; -5.117