Прејди на содржината

Гаљегос де Собринос

Координати: 40°43′N 5°06′W / 40.717° СГШ; 5.100° ЗГД / 40.717; -5.100
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гаљегос де Собринос
Традиционална врата во Гаљегос де Собринос
Традиционална врата во Гаљегос де Собринос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаГаљегос де Собринос
Површина
 • Вкупна43 км2 (17 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно43[1]
 • Густина2,2/км2 (60/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Гаљегос де Собринос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°43′N 5°06′W / 40.717° СГШ; 5.100° ЗГД / 40.717; -5.100