Ел Осо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Осо
Поглед кон Центар Лагунас де ла Морања
Поглед кон Центар Лагунас де ла Морања

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Осо
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно172[1]
 • Густина43,3/км2 (1,120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Осо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт