Вадиљо де ла Сиера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вадиљо де ла Сиера
Панорамски поглед кон Вадиљо де ла Сиера
Панорамски поглед кон Вадиљо де ла Сиера
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаВадиљо де ла Сиера
Површина
 • Вкупна46 км2 (18 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно67[1]
 • Густина2,7/км2 (70/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Вадиљо де ла Сиера — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт