Алдејануева де Санта Крус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алдејануева де Санта Крус
Остатоци од куќата од стариот манастир во Алдејануева де Санта Крус, (Авила), Шпанија.
Остатоци од куќата од стариот манастир во Алдејануева де Санта Крус, (Авила), Шпанија.

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаАлдејануева де Санта Крус
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно119[1]
 • Густина21,5/км2 (560/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Алдејануева де Санта Крус — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија. Според пописот од 2004 година, општината има 172 жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°23′N 5°25′W / 40.383° СГШ; 5.417° ЗГД / 40.383; -5.417