Солана де Риоалмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солана де Риоалмар
Поглед кон Солана де Риоалмар
Поглед кон Солана де Риоалмар

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСолана де Риоалмар
Површина
 • Вкупна37 км2 (14 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно165[1]
 • Густина6,9/км2 (180/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Солана де Риоалмар — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт