Ел Мирон

Координати: 40°32′N 5°24′W / 40.533° СГШ; 5.400° ЗГД / 40.533; -5.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Мирон
Поглед на Ел Мирон
Поглед на Ел Мирон

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Мирон
Површина
 • Вкупна31 км2 (12 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно124[1]
 • Густина6,4/км2 (170/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Мирон — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°32′N 5°24′W / 40.533° СГШ; 5.400° ЗГД / 40.533; -5.400