Диего дел Каприо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диего дел Каприо
Поглед кон Диего дел Каприо
Поглед кон Диего дел Каприо

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаДиего дел Каприо
Површина
 • Вкупна33 км2 (13 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно147[1]
 • Густина7,0/км2 (200/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аданеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


Координати: 40°39′45″ N; 5°20′27″ W / 40.66250001° СГШ; 5.34083334333° ЗГД / 40.66250001; -5.34083334333