Расуерос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Расуерос
Панорамски поглед на Расуерос
Панорамски поглед на Расуерос
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаРасуерос
Површина
 • Вкупна40 км2 (20 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно181[1]
 • Густина7,4/км2 (190/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Расуерос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт