Ел Брако

Координати: 40°28′39″N 4°38′39″W / 40.47750° СГШ; 4.64417° ЗГД / 40.47750; -4.64417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ел Брако
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЕл Брако
Површина
 • Вкупна153 км2 (59 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно1,889[1]
 • Густина13,7/км2 (350/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Ел Брако — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт


40°28′39″N 4°38′39″W / 40.47750° СГШ; 4.64417° ЗГД / 40.47750; -4.64417