Мамблас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мамблас
Црква во Мамблас
Црква во Мамблас

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМамблас
Површина
 • Вкупна24 км2 (9 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно208[1]
 • Густина10,5/км2 (270/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Мамблас — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт