Бласконуњо де Матакабрас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бласконуњо де Матакабрас
Црква Сан Мартин
Црква Сан Мартин
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаБласконуњо де Матакабрас
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно16[1]
 • Густина1,5/км2 (40/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Аданеро — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт