Авила

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Авила
Ávila de los Caballeros
Ávila del Rey
Ávila de los leales
Авила со ѕидините
Авила со ѕидините
Знаме на АвилаАмблем на Авила
Амблем
Гесло: Una ciudad para todos...
(шпански за "Град за секого...")
Местоположба
Местоположба
Координати: 40°39′N 4°41′W / 40.650° СГШ; 4.683° ЗГД / 40.650; -4.683Координати: 40°39′N 4°41′W / 40.650° СГШ; 4.683° ЗГД / 40.650; -4.683
Country subdivision_type = ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
Управа
 • ГрадоначалникМигел Анхел Гарсија Нието (ПП)
Површина
 • Земјишна231,9 км2 (895 ми2)
Надм. вис.&100000000000011820000001.182 м
Население (2009)
 • Вкупно59,272
 • Густина226,87/км2 (58,760/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.05001 - 05006
Повик. бр.34 (Spain) + 920
Мреж. местоhttp://www.avila.es

Авила (шпански: Ávila) — град кој се наоѓа во истоимената покраина, во автономната област Кастиља и Леон во Шпанија.

Познати личности[уреди | уреди извор]