Сераниљос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сераниљос
Панорамски поглед на Сераниљос
Панорамски поглед на Сераниљос

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСераниљос
Површина
 • Вкупна20 км2 (8 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно250[1]
 • Густина16,4/км2 (420/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сераниљос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт