Кантиверос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кантиверос
Поглед кон апсидата од црквата
Поглед кон апсидата од црквата

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаКантиверос
Површина
 • Вкупна14 км2 (5 ми2)
Население (2006)
 • Вкупно176
 • Густина12,6/км2 (330/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Кантиверос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.