Солосанчо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Solosancho, Spain
Амблем на Solosancho, Spain
Амблем
CountrySpain
Autonomous communityCastile and León
ProvinceÁvila
MunicipalitySolosancho
Површина
 • Вкупна51 км2 (20 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно1.032
 • Густина20,2/км2 (520/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Сан Хуан де Гредос — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

AltarUlaca01.JPG
RUINAS DE ULACA 2.jpg
Castillo de Villaviciosa 01 by-dpc.jpg