Санта Марија дел Тиетар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Санта Марија дел Тиетар
Поглед кон општинската зграда
Поглед кон општинската зграда
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаСанта Марија дел Тиетар
Површина
 • Вкупна12 км2 (5 ми2)
Население (2018)
 • Вкупно436[1]
 • Густина35,4/км2 (920/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Санта Марија дел Тиетар — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт